You are here

AGÜ Ev Sahipliğinde MUN 2016 Konferansı

İlköğretimden liseye kadar öğrencilerin delegeler çıkararak belli ülkeleri ve Birleşmiş Milletler (BM) kurumlarını temsil ettikleri eğitsel bir simülasyon olan Model Birleşmiş Milletler Konferansı (MUN) Abdullah Gül Üniversitesi ev sahipliğinde Sümer Kampüsü'nde yapıldı.

Akademik otoriteler tarafından öğrenciler için en prestijli akademik aktivite olarak kabul edilen konferans, Kayseri Bahçeşehir Koleji tarafından “KAYMUN” (Kayseri Model Birleşmiş Milletler Konferansı) adıyla organize edildi.
Konferansa katılan öğrenciler tarafından, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, NATO, Sosyal-İnsani ve Kültürel İlişkiler, Uluslararası İstihbarat ve Sinema başlıklı beş ayrı komite oluşturuldu.

Suriye krizi, mültecilerin Avrupa’ya yaşadışı yollarla göçü, kadınların toplumsal yaşam içinde karşılaştığı sorunlar, küresel terör ve siber saldırılar ile süper kahraman filmlerinin sinemaya etkisini ele alan komitelerde yer alan öğrenciler belli ülkeleri temsil ederek, kendi fikirlerini İngilizce olarak paylaştı.Birleşmiş Milletler oturumunun katılımcı öğrenciler tarafından canlandırıldığı ve küresel sorunlara başka ülkelerin gözüyle de bakabilme fırsatı da sunan konferansın sonuç bildirgeleri ise BM’ye tavsiye niteliğinde iletilecek.

Öteyandan konferansa katılan öğrencilere Öğretim Üyesi Doç. Dr. Niğmet Uzal tarafından da sunum yapılarak Abdullah Gül Üniversitesi’nin misyonu, vizyonu anlatıldı.

Share