You are here

Geleceğin Oyun Programcıları Yetişiyor

Abdullah Gül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri, daha birinci sınıfta “Programlamaya Giriş” dersi kapsamında oyun programlayarak kod yazmayı öğreniyor.

ABD'nin önde gelen üniversiteleri MIT ve UC Berkeley'de öğretilen SNAP programlama dili kullanarak mühendislik öğrencileri, zeka geliştirici ve eğitici bilgisayar oyunları tasarlayarak kod yazmayı öğreniyor.

AGÜ Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Şükrü Kuran ve Yrd. Doç. Dr. Zafer Aydın tarafından verilen “Programlamaya Giriş” dersini tüm AGÜ öğrencileri alıyor.

Ders hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Şükrü Kuran öğrencilerin 6 haftalık bir eğitim sonunda labirentten kaçış, ilkokul çocukları için matematik oyunları gibi oyunlar tasarladıklarını belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Şükrü Kuran diğer üniversitelerden farklı olarak kullandıkları SNAP programlama dili kullandıklarını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Kuran “Bu dil klasik dillerden farklı olarak yazılı değil, görsel bir dil. Bunu bir lego ve yapboz parçaları gibi hayal edebilirsiniz. Program parçalarını öğrencilerimiz istedikleri şekilde birleştirerek kendi istedikleri algoritmaları oluşturuyorlar. Oyun hazırlar gibi programlamayı öğreniyorlar.” şeklinde konuştu

Share