You are here

Koronavirüs Hücreye Nasıl Giriyor ? / How Does Coronavirus Gets into Cells?

Yaşam ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Oktay İ. Kaplan, dünya gündeminin ilk sırasına yerleşen Covid-19 salgınına neden olan Sars Cov-2 virüsünün insan hücresine nasıl girdiğini ve kendisini nasıl çoğalttığını anlatıp, Covid-19 teşhisinin nasıl konulduğunu hazırladığı videolarla anlattı.

Dr. Kaplan, hazırladığı ve seslendirdiği videolarda, kamuoyunda Koronavirüs olarak bilinen Sars Cov-2 virüsünün çoğalabilmek için konak hücre arayışı ile hücre içinde gerçekleştirdiği hareketlere ve Covid-19’un teşhisine değindi.

Virüsün hücreye girişini anahtar-kilit ilişkisine benzeten Dr. Kaplan, ayrıca virüsün kendisini çoğaltabilmek ve gerekli viral proteini üretebilmek için gerçekleştirdiği translasyon işlemi ile olgun bir virüs haline geliş aşamalarını da açıkladı.

Video 1: https://youtu.be/H6TaXNN95ys

Video 2: https://youtu.be/ipuTmGMrSJA

Dr. Oktay İ. Kaplan, faculty member of the Life and Natural Sciences, talked about the Covid-19 pandemic, the current hot topic globally, and explained how the Sars-CoV-2 virus breaks into human cells and multiplies.

Dr. Kaplan prepared a video in which he touched upon the search of the Sars-CoV-2 virus, known as the Coronavirus in public, for host cells to replicate, what it does inside the cells, and diagnosis of the Covid-19.

Explaining the entry of the virus into a cell with a lock-key simile, Dr. Kaplan also dwells on the translation process of the virus to replicate itself and to produce the necessary viral protein and the steps of its becoming a mature virus.

Video 1: https://youtu.be/H6TaXNN95ys

Video 2: https://youtu.be/ipuTmGMrSJA

Share