You are here

Tutkuyla Keşfet I Explore With Passion

Tuğba Solmaz Gözlükgiller, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğrencisi

Öğrenme isteği hatırlayabileceğimiz en küçük yaşlarda başlar ve bir rüzgar gibi peşinden sürükler. Bizim yaşama bağlılığımızı canlı tutar. Dünyadaki her şeyi anlamak ve anlamlandırmak isteriz. Bunun için içerlerde çok derin bir tutku duyarız.

Aya ilk adımı attıran da, bir yazarın kaleminden düşen sözcüklerde, her gün uyanmamıza neden olan da bu tutku. Kimilerimiz bunu lüks bulur ve sadece mantığını dinler kimilerimiz de bunu başarmak için bir ilerletici olarak görüp doğru yönlendirir.

Duyusal insanlık keşfetmek, anlamak ve anlamlandırmak için büyük uğraş verir. Tutkuyla keşfetmek bir matematik denklemi çözmek gibi değildir. Bir şeyler öğrenirsiniz ama içinde duyguda vardır. Bu yüzden salt bir bilgiyi öğrendiğinizdeki gibi pervasız hissetmezsiniz. Keşfetmek size bilgi sunduğu gibi haz da verir. Hazlarının ardından koşmak günümüz insanlarına mantıksız gelse de eğer bunu yapmış olsaydık şüphesiz uğraşlarımızdan daha kısa sürede sonuç alırdık. Çünkü uğraşlarımız sadece uğraş olmazdı hayatımızın ayrılmaz bir parçası olurdu.

Bu düşünceyle sanırım ben hep, herkesçe mantıksız bulunsa da tutkularımın kararlarımı etkilemesine izin veren insanlardan olacağım. Çünkü yaşamak sonu gelmeyen bir keşiftir, tutkularımız da bizi daima daha ileriye götürür.

Tuğba Solmaz Gözlükgiller, Student of Political Science and International Relations

The desire of learning begins at the youngest age that we can remember, and it drags us like a wind. It keeps our commitment to life alive. We want to understand and make sense of everything in the world. For that reason, we harbor a deep passion inside our body.

It is this passion that causes us to take the first step to the moon, the words to fall from a writer’s pen, and us to wake up every day. Some of us find it luxurious, and they only listen to their logic, but some of us see it as a catalyst for achievements and follow it.

Human beings make great efforts to explore, understand, and interpret. Exploring with passion is not like solving a mathemathical equation. One learns something but there is also emotion in it. That’s why one does not feel as reckless as when one learns just a piece of information. Discovering gives one pleasure as much as it offers knowledge. It might not make sense for today’s people to pursue their pleasures, but if we did this, we could cetainly yield results of our efforts sooner. In the latter case, our efforts would not be just efforts, but integral part of our lives.

I believe, I will be one of those people who let their passion influence their decisions no matter how illogical those decisions seem to others. Because living is an endless discovery, our passions can always take us further.

Share