You are here

İhracat Sektöründe Çalışıyor I Working in Export Industry

İşletme Bölümü 2019 yılı mezunlarından olan Recep Tayyip Akbaş, ihracat sektöründe faaliyet gösteren Gümüşsuyu firmasında ihracat bölge satış temsilcisi olarak iş hayatına başladı.

Gümüşsuyu firmasında temsilciliğini yaptığı bölgelerle telefon veya e-mail yoluyla iletişime geçtiğini söyleyen Recep Tayyip Akbaş, girdiği mülakatların bir kısmının İngilizce olduğunu ve üniversitede aldığı İngilizce eğitim olmasaydı, bu işe başvurmayı düşünemeyeceğini söyledi.

Kariyerine iş hayatının yansıra akademik dünyada da devam eden ve Abdullah Gül Üniversitesi Veri Bilimi Yüksek Lisans programı 1. sınıf öğrencisi olan Akbaş, AGÜ mezunu olmanın avantajını ise şöyle açıkladı:

“AGÜ, tabiri caiz ise kalifiye bir mezun olduğunuzu gösteren bir etiket. Firmalar sizi tanımasa bile AGÜ’nün kültürünü almış olmanızdan ötürü sizi dikkate değer bulacaktır.“

Kariyerinde yükselmek için yaptığı işi hakkıyla gerçekleştirmek istediğini ifade eden Recep Tayyip Akbaş, mezun olacak öğrencilere de şu tavsiyelerde bulundu:

“Yönetim Bilimleri öğrencileri için 4. sınıfa geldiklerinde hangi alanda çalışmak istediklerini biliyor olmaları onları avantajlı kılar. Sakin ve sabırlı olmalarını tavsiye edebilirim. İşsiz kalmamak için acele ile verecekleri bir karar ömürlerinin geri kalanını istemedikleri bir çalışma ortamda geçirmelerine sebep olabilir.”

Recep Tayyip Akbaş, one of the 2019 graduates of Business Administration, started his career as a regional export sales representative at Gümüşsuyu, a company operating in export industry.

Communicating with companies represented by him at Gümüşsuyu via phone or e-mail, Recep Tayyip Akbaş said that without the English-medium education at Abdullah Gül University, he could not have got a position at the company as some of the interviews were conducted in English.

Besides working full-time, Akbaş is also continuing his education at the Data Science Master's Program at Abdullah Gül University, and is currently in his first year. He explained the advantages of being an AGU Alumnus as follows:

"AGU is a brand, so to speak, showing that you are a qualified university graduate. Companies will not know you, but they will know you have the AGU culture and pay attention to you."

Expressing his desire to do his job properly in order to advance his career, Recep Tayyip Akbaş gave potential graduates the following advice:

"It will be advantageous for Managerial Sciences students to know in which sector they want to work by the time they are senior students. I recommend them to be calm and patient while seeking employment. Making a hasty decision to be employed may result in having to work in an environment they would hate for the rest of their lives.

Share