You are here

TÜBİTAK’ta İş Hayatına Başladı I She Works at TÜBİTAK

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu Rumeysa Bingöl, Türkiye’nin en değerli kuruluşlarından TÜBİTAK’ta haberleşme sistemleri alanında “Araştırmacı” olarak işe başladı.

Mezun olduktan sonra çeşitli firmalarla görüşmeler gerçekleştiren ve TÜBİTAK tarafından kabul alan Rumeysa Bingöl, mezun olmadan önce kurumsal şirketler başta olmak üzere çeşitli iş başvuruları yaptığını ve TÜBİTAK’ta çalışmaya başlamaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi.

AGÜ’den mezun olmanın kendisine kazandırdığı avantajlara değinen Bingöl, “AGÜ’nün en önemli özellikleri bence eğitim dilinin yüzde 100 İngilizce olması, eğitim seviyesi, yurtdışı imkanları, ya da derslerin proje odaklı ilerlemesiydi” dedi.

Bu sayede eğitim sürecimiz boyunca birçok hocayla çalışıp projeler gerçekleştirme imkanı bulduğun anlatan Rumeysa Bingöl, İngilizce eğitim veren bir üniversitede mezun olmasının ve derslerde yaptığı projelerin yaptığı iş mülakatlarında daha çok ilgi gördüğünü ifade etti.

Rumeysa Bingöl, AGÜ öğrencilerine mezuniyet sonrası iş hayatına kısa sürede girebilmesi için şu önerilerde bulundu:

“Bence beraber çalıştığımız hocalar bu konuda ki en önemli referanslarımız. Bir iş ilanında karşınızdaki kişiler sizin ne kadar çalıştığınızı ya da bilgi birikiminizi tam olarak bilemeyebilir. Ama yaptığınız projelerle çalışmalarınızla hocalarınız bu konuda daha bilgilidir ve işe alım sürecinde size yardım edebilir. Bunun dışında benim girdiğim birçok mülakatta teknik sorularda çok sık soruldu. Bu yüzden bitirme projenize, stajlarda yaptığınız çalışmalara ya da derslerde ki projelerinize ne kadar hakim olduğunuza da özellikle önem veriliyor bu tarz mülakatlarda.”

Rumeysa Bingöl graduated from the Electrical and Electronics Engineering and began her career as a "Researcher" in the field of communication systems at TÜBİTAK, one of Turkey's most valuable institutions.

After her graduation, Rumeysa Bingöl had interviews with various companies and her job application was accepted by TÜBİTAK. She stated that she had begun applying for various jobs at especially corporate companies in her senior year and was happy to start working at TÜBİTAK.

Bingöl emphasized the advantages of being an AGU graduate saying, "The most important benefits of AGU are 100% English-medium instruction, high quality of education, overseas privileges, and project-oriented courses."

Rumeysa Bingöl explained that these benefits allowed her to work with many instructors during her higher education in various projects, and these projects in addition to the English-medium education were highlights of her job interviews.

Rumeysa Bingöl gave the following suggestions to the AGU students who will soon be starting their work life:

“I believe your instructors with whom you work are your best references. Probably, your interviewers will not know how hard you work or how much you know. However, your instructors with whom you work on projects will know about you and may help with your job search. Apart from that, in many of my interviews, I was frequently asked technical questions. You should know your graduation projects, internship work or classroom projects well because this knowledge is particularly assessed in job interviews.”

Share