You are here

AGÜ’den Uluslararası Başarı I International Success of AGU

AGÜ, Dünya Üniversiteleri Arasında En Üst Sıralarda Yer Aldı

Uluslararası Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu Times Higher Education’ın Üniversitelerin toplumsal etkisini ölçen dünya sıralaması açıklandı.

Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri göz önüne alınarak yapılan sıralamada AGÜ dünya üniversiteleri listesinde genel kategoride aldığı toplam puanla ilk 100 üniversitenin hemen ardından 101-200 aralığında ve bu kategorinin en üst sıralarında listelendi. AGÜ, aynı zamanda ilk 200 içinde yer alan en genç üniversite oldu.

Toplumsal Etki hedefini yenilikçi üniversite tasarımının en önemli unsuru olarak tanımlayan AGÜ, “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları” alt kategorisinde yapılan sıralamada ise büyük bir başarıya imza atarak bütün dünya üniversiteleri arasında 4. oldu.

AGÜ’nün başarı gösterdiği diğer kategoriler ise İklim (32.sıra) ve Eşitsizliklerin Azaltılması (58.sıra) olarak listelendi.

Toplam 11 alt kategoride yapılan değerlendirmede AGÜ Nitelikli Eğitim de dahil olmak üzere 4 farklı kategoride Türkiye üniversiteleri arasında en yüksek puanı elde etti.

AGU Ranked Among Top World Universities

The international higher education rating agency Times Higher Education announced the world ranking of universities measuring their social impact.

In the ranking of world universities based on the United Nations Sustainable Development Goals, AGU was placed after the first 100 universities at the top of the 101-200 range in the general category. AGU was also the youngest university to rank in the top 200.

Defining its Societal Impact target as the most important aspect of having an innovative university design, AGU achieved great success ranking 4th best university worldwide in the "Sustainable Cities and Communities" category.

AGU also succeeded in securing 32nd place in the Climate Action, and 58th in the Reduced Inequalities categories.

In the 4 of the 11 categories of assessment including the Quality Education, AGU collected the highest points among Turkish universities.

Share