You are here

Öğrencilerden Kültürlerarası Etkinlik Serisi

Uluslararası Ofis tarafından başlatılan Kültürlerarası Etkinlik Serisi kapsamında Kenya ve Fas Günleri düzenlendi.

Kenya Günü, AGÜ Uluslararası Ofis tarafından başlatılan Kültürlerarası Etkinlik Serisi kapsamında, Uluslararası Öğrenci Birliği Kulübü ile ortaklaşa düzenlendi.

Sümer Kampüsü Rektörlük Konferans Salonunda yapılan gün, Kenya Ulusal Marşıyla başladı. Günün açılış konuşmasını yapan AGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oya Yerin Güneri, üniversitede 15 farklı ülkeden ve her kıtadan uluslararası öğrencilerinin öğrenim görmekte olduğunu söyledi. AGÜ Uluslararası Ofis Başkanı Emeric Abrignani de farklı kültürlerin buluşması ve kaynaşması amacıyla Kültürlerarası Etkinlik Serisi’ni başlattıklarını, bu etkinliklerle her ay farklı ülkelerin kültürlerini tanıtacaklarını kaydetti. Daha sonra Kenyalı öğrenciler, kendi kültürlerini dans gösterileri, sunumlar ve tanıtım filmleri ile tanıttı.

Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Albert Kahira, ülkesi Kenya’yı çoğunlukla İngilizce, kimi zaman da Türkçe konuşarak eğlenceli bir sunumla anlattı. Kahira sunumunda Kenya’nın sosyal yaşamından ünlü sporcularına, siyasetçilerinden yemeklerine kadar çeşitli bilgiler verdi. Kenyalı öğrencilerin, diğer Türk öğrencilerle beraber hazırlayıp sunduğu dans gösterileri de ilgiyle izlendi. Çeşitli ülkelerden çok sayıda öğrenci ile üniversitedeki yabancı uyruklu öğretim görevlilerinin yanısıra akademik ve idari personelin de ilgiyle izlediği Kenya Günü'nde, Kenya mutfağından çeşitli yiyecek ve içecekler ikram edildi.

Kültürlerarası Etkinlik Serisi kapsamında Faslı öğrenciler tarafından Fas Günü de düzenlenerek ülkenin kültürü tanıtıldı. Fas Ulusal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte, Faslı öğrenciler yaptıkları sunumda, ülkeleri hakkında tarihi bilgiler verdi ve Fas’taki yaşamı anlattı. Daha sonra öğrenciler, diğer öğrencilerle birlikte Fas ezgileri eşliğinde folklorik danslarını sergilediler. Öğrencilerin geleneksel kıyafetlerini de mini bir defile ile sergiledikleri etkinlik, yöresel yiyecek ve içecek ikramları ile sona erdi. Büyük ilgi gören Fas Günü etkinliğine, öğrencilerin yanısıra akademik ve idari personel de katıldı.

Share