You are here

THY'de Gelir Analisti Oldu I He Started Working at THY

Endüstri Mühendisliği’nden mezun oldu THY’de gelir analisti olarak işe başladı.

AGÜ mezunları Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen kurum ve kuruluşlarında kısa sürede iş buluyor. Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün ilk mezunlarından Buray Türkmen, iş başvurusu yaptığı THY’den kabul alarak, gelir analisti olarak işe başladı.

Türkmen, AGÜ’de edindiğin yurt dışı tecrübelerinin işe alınma sürecinde ve iş yaşamında kendisine ne gibi avantajlar sağladığını şöyle anlattı:
“Aslında bu durumun faydalarını hem doğrudan hem de dolaylı olarak bir çok kez yaşadım. Amerika’da dil eğitimine gitmem İngilizce bilgim için çok iyi bir zemin oluşturdu ve bu bağlamda hem akademik kaynakları anlamam hem de güncel olayları takip etmem kolaylaştı. Malta’da Erasmus Youth Exchange projesine katılmam bana dünyanın farklı bölgelerinden bugün bile görüştüğüm dostlar edinmemi sağladı. Son olarak ve en önemlisi Hollanda’da gerçekleştirdiğim Erasmus stajımın, ülkemizin milli gururlarından biri olan Türk Hava Yolları’nda çalışırken çok faydasını görüyorum.”

Türkmen, AGÜ’lü öğrencilere mezuniyet sonrası iş hayatına kısa sürede girebilmeleri için şu tavsiyelerde bulundu:

“Onlara ilk tavsiyem, kariyer planlarını mümkün olabildiğince erken olgunlaştırmaları ve bu yolda aksiyon almaları. Üniversiteye yeni başlamış biri için hangi alt dallara ilgili olduğunu anlamak biraz zaman alabilir fakat bu sizi er ya da geç son sınıfa gelmiş ve yeni olgunlaşmış kariyer hedefleri olan birine göre çok daha avantajlı kılar. Güncel konuları takip etmek, iş sektöründen ve akademisyenle görüşüp piyasanın ihtiyaçlarını gözetmek, bu doğrultuda stajlar yapmak, akademik çalışmalar yapmak, hatta ve hatta bilgisayar, makine veya elektrik elektronik mühendisliği benzeri bir bölümdeyseniz, mezun olmadan ortaya elle tutulur bir ürün koymak çok önemli olabilir.

Türkmen bundan sonra kariyer hedefiyle ilgili ise “Havacılık alanında yetkinliklerimi geliştirip, çalıştığım kuruma daha fazla değer katmak ve akademik anlamda da çalışmalarıma devam etmeyi planlıyorum” diye konuştu.

After graduating from Industrial Engineering, he started working at THY as an income analyst

AGU graduates quickly find jobs at the leading companies and institutions in Turkey and the world. One of the first graduates of Industrial Engineering, Buray Türkmen’s job application was accepted by the THY and he started as an income analyst.

Türkmen talked about the advantages of his experience abroad during the recruitment process and employment:

“I have experienced its advantages both directly and indirectly many times. The language course in the US created a tremendous foundation for my English and I could understand academic sources better and easily follow trending events. I joined an Erasmus Youth Exchange project at Malta and thankfully gained friends from various parts of the world with whom I still keep in touch today. Lastly and most importantly, I did an internship in the Netherlands and I have benefitted from that experience a lot while working at Turkish Airlines, which is a national pride as a company.”

Türkmen gave the following advice to AGU students with regard to a quick employment process:

“My first advice is that they should develop their career plans as early as possible and take steps in that direction. It may take some time for new university students to understand which subfields they are interested in, but an early decision would give them advantages over a last-year’s student who has just set career targets. It is very important to follow current topics, to talk to people from the business world and academia and to see what the market needs are. Students must do related internships, carry out academic studies and even create a tangible product before graduation if they study in a department such as Mechanical Engineering or Electrical and Electronics Engineering.

About his future career plans, Türkmen said: "I plan on improving my skills in aviation, adding more value to the company I am working at and continuing my academic studies."

Share