You are here

AGÜ Mezunları İş Dünyasında I AGU Graduates in Business

Bitirme projesi sayesinde ASELSAN’da Proje Yöneticisi olarak işe başladı.

AGÜ öğrencileri henüz mezun olmadan iş teklifleri alıyor. Endüstri Mühendisliği bölümünün ilk mezunlarından Şükrü Yasin Güven de daha mezun olmadan iş teklifi alanlardan sadece biri oldu. Güven, bitirme projesi ile ASELSAN’dan iş teklifi alıp, kısa süre içinde Proje Yöneticisi olarak işe başladı.

Güven, AGÜ’den mezun olmanın farkını ve daha mezun olmadan nasıl teklifi aldığını AGÜ News’e şöyle anlattı.

“AGÜ mezunu olmak, yalnızca bölümde alınan eğitim değildir. Aynı zamanda belirli bir disiplini öğrenmektir. Dolayısıyla, mezun kişi hem sorumluluklarının bilincinde hem de sosyal alanlarda kendini kanıtlamış olur.”

ASELSAN’da çalışmam, firmada gerçekleştirdiğimiz ve oldukça başarılı olan bitirme projem sayesinde oldu. Bitirme projem devam ederken firma yetkilileri bizimle çalışmak istediklerini belirtti. Online başvuruyla başlayan süreç, iki ayrı yüz yüze mülakat ile sonuçlandı. Bu süreç 3 ay kadar sürdü.”

Şükrü Yasin Güven, mezun olacak öğrencilere iş dünyasına ile ilgili şu tavsiyelerde bulundu:

“İş dünyasında sorun değil çözüm odaklı olmak, meraklı olmak ve iletişimde kuvvetli olmak hem çok hızlı sosyalleşmeyi hem de çabuk bir şekilde işe entegre olmayı sağlıyor. Sanırım hata yapmaktan korkmamak, soru sormayı ve cevap almayı bilmek iş hayatında başarılı olmanın temel noktalarından. Sosyal alanlarda edindiğim tüm tecrübeleri, proje yaparken edindiğim tecrübelerimi ve tüm bu süreçlerde edindiğim iletişim yetimi kullanıyorum. Mezun olacak öğrencilerin kesinlikle kendilerini bu noktalarda geliştirmesi gerektiğine inanıyorum. “

Thanks to the graduation project, he is a Project Manager at ASELSAN now.

AGU students receive job offers before they even graduate. Şükrü Yasin Güven, one of the first graduates from Industrial Engineering, was only one of those who was offered a job before graduating. Güven was offered a job at ASELSAN thanks to his graduation project and started to work there and was quickly promoted to Project Manager.

Güven talked to AGÜ News about the privilege of being an AGU graduate and how he got job offers before graduating.

"Being an AGU graduate is not only about departmental courses. It also means gaining certain discipline. Therefore, a graduate both knows his or her responsibilities and proves themselves in social areas."

"I owe my job at ASELSAN to my highly successful graduation project carried out at the company. While executing the project, company officials expressed their wish to work with me. The process started with an online application and finished after two separate face-to-face meetings. The process lasted almost 3 months."

Şükrü Yasin Güven gave the following advice on business life to future graduates:

"In business life, being solution-oriented rather than problem, being curious and having strong communication skills ensure a quick socialization and integration into business. I believe, not shying away from making mistakes, knowing how to ask questions and elicit answers are keys to the success in business life.

"I benefit from all the experience I gained in social areas, during the project process and from communication skills I developed. I sincerely think that future graduates need to improve themselves in these aspects."

Share