You are here

AGÜ'de Film Festivali I Film Festival at AGU

Türkiye genelinde, 10. yılında 10 şehirde eş zamanlı olarak yapılan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, Abdullah Gül Üniversitesi’nde de gerçekleştirildi.

AGÜ Gençlik Fabrikası’nın organizasyonuyla eşzamanlı olarak Sümer Kampüsü’nde düzenlenen festivalde, 2017 yılı seçkisinde yer alan birçok ülkeden filmler ücretsiz olarak izleyiciyle buluştu.

200’den fazla katılımcı ile gerçekleştirilen festivalde çok sayıda film gösteriminin yanısıra AGÜ Sahne Kulübü’nün katkılarıyla konserler verildi, stantlar açıldı ve atölye çalışmaları yapıldı.

Festivalde, İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Niğmet Uzal da “Sorunlu ve Sorumlu Tüketim” konulu sunum yaptı.

Festival, kolektif bir çabanın ürünü olan, sürdürülebilir bir dünyanın mümkün olduğunu düşünen bireylerin ve kuruluşların desteği ile gerçekleştiriliyor.

The Sustainable Living Film Festival, held in 10 cities in Turkey simultaneously for its 10th year, was also screened at Abdullah Gül University.

At the festival, held simultaneously on the Sümer Campus thanks to the organization of the Youth Factory, many films from various countries were screened free of charge in the 2017 programme.

At the festival, which attracted more than 200 participants, concerts were organized, booths set up and some workshops held between film screenings thanks to the help of the AGU Music and Performing Arts Club.

Assoc. Prof. Niğmet Uzal from Civil Engineering, made the "Troubling and Responsible Consumption" presentation.

The festival, which was the work of a collective effort, took place thanks to the people and institutions that believed a sustainable world is possible.

Share