You are here

15 Temmuz Anma Günü I The July 15 Remembrance Day

AGÜ Sümer Kampüsü, konferans salonunda, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü programı düzenlendi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, 15 Temmuz darbe girişimini konu alan belgesel film gösterimi yapıldı.

Daha sonra bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, bir cemaate veya gruba biat etmenin ülkemize ve insanımıza verdiği zarara hep beraber şahit olduğumuzu, bundan önemli dersler çıkarmamız gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Sabuncuoğlu, Bugün bu darbe ve işgal girişiminin ardından toplum olarak hukukun ve demokrasinin üstünlüğüne inanarak devletimizi ve toplumumuzu yeniden inşa etmek ve temellerimizi sağlam atmak zorundayız. Bilim insanları ve eğitmenler olarak bizlere düşen, gençlerimizi bu çerçevede yetiştirmek ve farkındalıklarını geliştirmektir” dedi.

Rektör olarak atandığı günden itibaren, bir yandan AGÜ’yü ulusal ve uluslararası üniversiteler arasında iyi bir yere getirmek için çalışırken diğer yandan da üniversite içinde önceden yapılanmış, kuruma ve ülkeye zarar veren FETÖ’cü yapıyı temizlemek için büyük çaba sarf ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Sabuncuoğlu, “Devlet içinde liyakate önem verilmeden sadece cemaate dahil oldukları için göreve gelmiş hatta hak etmeden görevinde yükseltilmiş kişilerin ülkeye ve sisteme ne kadar zarar verdiğini görerek, söz konusu FETÖ yapılanması ile mücadeleye başlamış ilk rektörlerden biriyim” diye konuştu.

Öteyandan Abdullah Gül Üniversitesi olarak, 15 Temmuz’da yaşanılanları sadece yıl dönümlerinde anmanın yanı sıra, tüm yönleriyle bilimsel açıdan detaylandırarak hafızalara işlemeyi amaçlamakta olduklarını belirten Prof. Dr. Sabuncuoğlu, bu kapsamda eylül, ekim ve kasım aylarında ‘15 Temmuz’dan Sonra” konulu bir dizi konferanslar serisi düzenleyeceklerini bildirdi.

Konferanslar serisinde, darbeleri yaşamış ve 15 Temmuz’da bu kanlı işgal girişimine tanık olmuş Türkiye’nin devlet-toplum ilişkilerini geniş bir yelpazede inceleyerek büyüteç altına yatırılacağını ifade eden Sabuncuoğlu, konferanslar serisine, konusunda tanınır birçok bilim insanının da katkı sağlayacağını kaydetti.

Sabuncuoğlu, 15 Temmuz gecesi vatan uğruna hayatını kaybeden sivil ve devlet görevlisi vatandaşlarımıza bir kere daha Allah’tan rahmet ve acılı ailelerine sabırlar dileyerek, gazilerimize de minnet ve şükranlarını sundu.

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü programına üniversitenin öğrencileri, yerli ve yabancı akademik ve idari personeli ile çok sayıda davetli katıldı.

A Remembrance Day program was held for the July 15 Democracy's Victory and Martyrs at the Conference Hall of the AGU Sümer Campus.

The event began with a moment of silence and a recital of the national anthem. Then, a documentary on the July 15 coup attempt was screened.

In his speech for the day, Rector Prof. İhsan Sabuncuoğlu said that we all witnessed the damage to our country and people caused by obeying a sect or group and that lessons should be taken from that experience.

Prof. Sabuncuoğlu once again wished the mercy of God be on civilians and civil servants who lost their lives protecting the motherland on the night of July 15. He offered his condolences to grieving families and extended his gratitude to veterans.

Share