You are here

Lise Öğrencilerine Hayal Konferansı | Dream Seminars by AGU

Gençleri hayal kurmaya teşvik etmek amacıyla kurulan dünyada tek ve ilk sosyal girişim platformu olan DreamsTalk’un kurucusu Semih Yalman, Abdullah Gül Üniversitesi’nde (AGÜ) Kayseri'deki liselerin idarecileri ve öğretmenlerine "Eğitim İçin Hayal Et", öğrencilerine ise “Hayal” konulu konferans verdi.

Sümer Kampüsü Salonu’nda verilen "Eğitim İçin Hayal Et" konulu konferansa katılan ve açılış konuşması yapan Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, toplumdaki bireylerin hem mutluluğu hem de başarılı olmaları için hayal kurmanın çok önemli olduğuna işaret etti.

“Geleceği ancak hayal kuran insan şekillendirebilir” diyen Prof. Dr. Sabuncuoğlu, hayal kurma gücü olan insanlardan oluşan toplumların, dünyanın en gelişmiş, en büyük toplumları olduğunu, en güçlü ülkesi olduğunu söyledi. Sabuncuoğlu, “Hayal kurmadan ne Ar-Ge olur, ne bilimsel çalışma yapmak imkanı olur, ne girişimcilik olur” dedi.

Daha sonra Yalman, AGÜ Aday Öğrenci İletişim Koordinatörlüğü’nün organizasyonu ile düzenlenen “Eğitim İçin Hayal Et” konulu konferansını verdi.

Aynı zamanda AGÜ’de öğrencilere “Markalaşma” ve “Hayal Etme” adlı iki ayrı ders veren Yalman konferansında ilk olarak, kurduğu DreamsTalk adlı sosyal girişim platformu hakkında bilgiler verdi.

Dreamstalk gençlere hayallerini kalıplar dışında ifade etme fırsatı veren bir hayal platformu olduğunu belirten Yalman, asıl hedeflerinin ise gençleri ve çocukları hayal kurmaya teşvik etmek, hayal kavramı algısını olumluya taşımak ve gençlere kalıplar dışında ifade imkanı sağlamak olduğunu söyledi. Türkiye'nin dört bir yanındaki üniversitelerde “Dreamstalk” adıyla etkinlikler gerçekleştirdiklerini dile getiren Yalman, etkinliklere katılan öğrencilerin, hayal bulutunun üzerine çıkarak bir dakika içinde hayalini anlattığı andan itibaren hayallerine gerçekleşme fırsatı verdiklerini kaydetti.

Dreamstalk Sosyal Girişim Platformu’nun kuruluş amacı ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdikten sonra hayal etmenin ve hayal gücünün önemine değinen Yalman, dünyayı değiştiren fikirlerin, en büyük buluşların temelinde hep bir hayal yattığını, bu yüzden hayal gücü dünyanın ve insanlığın gelişmesi ve değişmesi için en temel unsur olduğunu anlattı.

Yalman, konferansın sonunda katılımcıların sorularını cevaplayarak onlarla sohbet etti.

Semih Yalman, AGÜ'de gerçekleştirdiği ve "Hayal" konulu ikinci konferansta ise Kayseri Sümer Anadolu Lisesi öğrencilerine hayal kurmanın önemini anlattı.

Konferansın sonunda öğrencileri çeşitli gruplara ayırarak atölye çalışması yaptıran Yalman ortak hayal kurma, olimpiyatlara yeni bir spor dalı ekleme, hayal kitabi oluşturma, gelecek hayalleri gibi konularda onlara hayaller kurdurup dinledi.

Eğlenceli anların yaşandığı atölye çalışmalarının ardından biraraya gelen tüm öğrenciler, fikirlerini ve hayallerini sunarak tartıştı.

Konferans ve atölye çalışmasına yaklaşık 300 lise öğrencisi katıldı.

Bugüne kadar 18 üniversite ve lisede kulüp kuran, 120 üniversitede 35 bin hayal dinleyen ve yaklaşık 1000 hayalin gerçekleşmesine destek olan Yalman algı, marka, bireysel inovasyon ve hayal gücü gelişimi - yönetimi konularında Türkiye ve dünyada farklı üniversitelerde lisans ve lisansüstü seviyede dersler veriyor.

Yalman aynı zamanda algı yönetimi danışmanlığı yapmaktadır. 2016 yılında çıkardığı “Hayal Et Ki Ol” kitabıyla beraber 15 kitap ve 10 müzik albümü olan Yalman, aynı zamanda Harvard Business Review dergisinde de köşe yazıyor.

Semih Yalman, founder of DreamsTalk, which is the first and only social entrepreneurship platform established to encourage the youth to dream, gave a seminar on "Dream" to high school students at Abdullah Gül University (AGU).

Yalman gave the seminar to Kayseri Sümer Anatolian High School students at the Rectorate Conference Hall.

Yalman helped students to dream about different subjects and generate ideas and talked about the importance of dreaming.

At the end of the conference, Yalman divided students into groups and did a workshop in which he dreamed with students about dreaming together: adding a new sports branch to the Olympics, creating a dream book, and future dreams.

After having fun moments, students gathered to present and discuss their ideas and dreams.

Around 300 high school students joined the seminar and workshop.

AGU "Dream for Education" Conference

Semih Yalman also made a speech entitled "Dream for Education" for high school administrators and teachers in Kayseri.

Rector Prof. İhsan Sabuncuoğlu gave the opening speech at the conference in the Sümer Campus Conference Hall. He pointed out that dreaming was essential for the happiness and success of individuals in a society.

"Only dreamers can shape the future," said Prof. Sabuncuoğlu and added that societies consisting of individuals who have the ability to dream are the most developed, the biggest and compose the most powerful countries.

Sabuncuoğlu also said: "Without dreams, neither R&D nor scientific work or entrepreneurship would be possible."

After the opening speech, Yalman gave the speech entitled "Dream for Education" organized by the AGU Communication Coordinatorship for Potential Students.

Mr. Yalman also teaches two courses, "Branding" and "Dreaming", for AGU students. In his speech, he firstly gave information about DreamsTalk, the social entrepreneurship platform he established.

Explaining that DreamsTalk is a dreaming platform enabling the youth to express their dreams outside the box, Yalman said his main targets are to motivate the youth and children to dream, make the concept of dreaming positive and give the youth the chance of expression outside the box.

Yalman said that he is holding events entitled "Dreamstalk" at universities around Turkey. At these events, he said, students get on the dream cloud and tell their dreams in one minute and from that moment on they have the chance to realize those dreams.

Yalman said that at every event, at least one shared dream is realized by Dreamstalk Social Entrepreneurship Platform with the support of solution partners.

He firstly gave information about the mission and activities of Dreamstalk Social Entrepreneurship Platform and then stressed the importance of dreaming. He said world-changing ideas and the biggest inventions were all based on a dream and for that reason imagination is the fundamental factor for the development and change of the world and humanity.

At the end of the conference, Yalman answered participants' questions and chatted with them.

Yalman has established clubs at 18 universities and high schools, listened to 35 thousand dreams in 120 universities and helped realization of around 1000 dreams. He teaches undergraduate and graduate courses about perception, brand, individual innovation and development-management of imagination at universities in Turkey and around the world.

Yalman also gives consultancy on perception management. Yalman published his "Hayal Et Ki Ol" (Dream to Become) book in 2016 and has 15 books and 10 music albums. He also writes a column for Harvard Business Review.

Share