You are here

Club Fest 2017

Abdullah Gül Üniversitesi’nde (AGÜ) Kulüp Festivali (Club Fest 2017) düzenlendi. Festivalde konserler, dans gösterileri, sahne şovları ve çeşitli yarışmalar gibi gençlere yönelik bir çok etkinlik gerçekleştirildi.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen festivalin bu yıl dördüncüsü yapıldı. Öğrenci Kulüpleri tarafından, Öğrenci Dekanlığı ve Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı’nın da desteği ile organize edilen festival, Sümer Kampüsü’nde yapıldı.

İki gün süren festivalde, öğrenci kulüpleri tarafından yarışmalar, etkinlikler ve masa oyunları düzenlendi. Festivalin ikinci gününde ise AGÜ Müzik ve Sahne Sanatları Kulübü Öğrencileri, “Bin Kere Söyledim” adlı müzik grubu ile pop müzik sanatçısı Okan Türk konser verdi.

Alternatif rock müzik tarzıyla dinleyicilerinin ilgisini çeken Türk rock grubu “Pera” adlı müzik topluluğu da festivalde konser verdi. Kayseri’deki üniversite öğrencilerinin ve gençlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde öğrenciler doyasıya eğlendi.

Festival her yıl, öğrencilerin iletişim becerilerinin gelişmesi, ekip çalışması, eğitimsel, sosyal ve bireysel alanlardaki gelişim düzeylerinin artırılmasını sağlamak amacıyla düzenleniyor.

The Club Fest 2017 was held at Abdullah Gül University (AGU). At the festival, lots of activities for the youth such as dance performances, stage shows and various competitions were held.

The festival was held for the fourth time this year. The festival was held on the Sumer Campus and organized by AGU Student Clubs with the support of the Office of the Dean of Students and the Department of Health, Culture and Sports.

The festival lasted two days and activities such as competitions, games and table tennis were organized by the student clubs. On the second day of the festival, students of the AGU Music and Performing Arts Club, the music band called “Bin Kere Söyledim” and pop singer Okan Türk gave concerts.

The Turkish rock band "Pera", loved by fans for its alternative rock music style, also gave a concert at the festival. University students in Kayseri and young people showed great interest in the events and they had a good time.

Every year the festival is organized to improve students' communication skills, team work, and contribute to their educational, social and individual development.

Share