You are here

AGÜ Öğretim Üyelerinin Başarısı

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Öğretim Üyeleri çeşitli ulusal ve uluslararası kurumlardan ödüller almaya devam ederken, projelerine de destekler sürüyor.

Doç. Dr. İşoğlu’na TÜBİTAK Desteği

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), Yaşam ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Sevil Dinçer İşoğlu’nun meme kanserinin tedavisine yönelik hazırladığı proje, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından “1003-SAB-BMLZ-2016-1-Biyomalzeme Çağrı Programı-Nanobiyoteknoloji” kapsamında 36 ay boyunca desteklenecek.

Sağlık alanına yönelik olarak, tedavi amacıyla uygulamak, yurtdışına bağımlılığı azaltmak ve inovasyonu teşvik etmek amacıyla çıkılan çağrı kapsamında desteklenmeye karar verilen projede, özgün nanotaşıyıcılar hazırlanarak in vitro ve in vivo etkinlikler incelenecek.

Projede, Doç. Dr. Sevil Dinçer İşoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Alper İşoğlu nanotaşıyıcı hazırlanmasında, Prof. Dr. Yusuf Baran taşıyıcıların in vitro ortamda etkinliklerinin incelenmesinde, Prof.Dr. Siyami Karahan, Prof. Dr. Mustafa Türk ve Yrd. Doç. Dr. Hüsamettin Ekici ise taşıyıcıların hayvan modellerinde etkinliklerinin incelenmesi aşamalarında yer alacak.

AGÜ yönetiminde, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve Kırıkkale Üniversitesi (KÜ)‘nin yer alacağı proje, AGÜ ve ortaklarına yüksek bir bütçe sağlayacak.

Doç. Dr. Usta’nın Projesi’ne Uluslararası Destek

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), Mühendislik Fakültesi, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Usta’nın yeni nesil esnek optoelektronik teknolojisi geliştirilmesi üzerine sunmuş olduğu araştırma projesi, TÜBİTAK ve Güney Kore Ulusal Araştırma Vakfı (NRF) tarafından desteklenecek.

TÜBİTAK ile Güney Kore Ulusal Araştırma Vakfı (NRF) arasında imzalanmış olan bilimsel ve teknolojik işbirliği protokolü çerçevesinde Türkiye genelinde bu yıl 3 bilimsel projenin desteklenmesine karar verildi.

Mühendislik Fakültesi, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Hakan Usta’nın yeni nesil esnek optoelektronik teknolojisi geliştirilmesi üzerine sunmuş olduğu araştırma projesi ilk üç proje içerisine kalmayı başardı. Proje, 2 yıl boyunca Tübitak ve NRF tarafından desteklenecek. Projede ayrıca Gazi Üniversitesi, Kimya Bölümünden Doç. Dr. Gökhan Demirel de araştırmacı olarak yer alacak.

Kore’nin en iyi on üniversitesi içerisinde yer alan Chung-Ang Üniversitesinden (Seoul, Güney Kore) Doç. Dr. Myung-Gil Kim ve AGÜ’den Doç. Dr. Hakan Usta’nın araştırma grupları arasında karşılıklı ziyaretler ve öğrenci değişimi şeklinde yürütülecek olan proje 2 yıl sürecek ve yüksek bir araştırma bütçesini AGÜ’ye kazandıracak.

Yrd. Doç. Dr. Mutlugün’e İngiltere’den Birincilik Ödülü

Yrd. Doç. Dr. Mutlugün, İngiltere’de düzenlenen “Leaders in Innovation Fellowships” adlı programdaki iş fikri sunumlarında iş modeli, yenilikçilik, pazar fırsatları, sunum yetenekleri, toplumsal ve ekonomik katkı kriterlerinin değerlendirilmesi sonucu birincilik ödülüne layık görüldü.

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Evren Mutlugün, Londra’da Kraliyet Mühendislik Akademisi (Royal Academy of Engineering) tarafından düzenlenen programda birincilik ödülüne layık görüldü.

İngiltere ile Türkiye arasında imzalanan Newton-Katip Çelebi Fonu Programı kapsamında, Kraliyet Mühendislik Akademisi tarafından Londra’da düzenlenen “Leaders in Innovation Fellowships” adlı programda TÜBİTAK tarafından seçilen teknoloji firması sahibi öğretim üyelerinin katıldığı 2 haftalık eğitim programı süresince katılımcılara iş planı geliştirme, finans, pazarlama, lisanslama gibi konularda uygulamalı eğitimler verildi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2015 yılında Teknogirişim sermayesi desteği alarak firmasını kuran AGÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Evren Mutlugün, katılımcıların gerçekleştirdiği iş fikri sunumlarında iş modeli, yenilikçilik, pazar fırsatları, sunum yetenekleri, toplumsal ve ekonomik katkı kriterleri değerlendirilmesi sonucu birincilik ödülüne layık görüldü.

Dr. Mutlugün, yeni nesil nanomalzeme temelli ekran ve aydınlatma teknolojileri çıktılarını ticarileştirme çalışmalarını sürdüreceğini kaydetti.

Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, bu başarısından dolayı Yrd. Doç. Dr. Mutlugün’ü kutlayarak AGÜ’nün, nitelikli öğretim üyeleriyle birlikte, topluma fayda sağlayacak teknoloji üretme vizyonuyla çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Share